GELİN MAKYAJI NASIL OLMALI?
Saçınız ve makyajınız... Güzel bir şıklıkla düğün gününüzü tebesümle geçirmek için bu ayrıntılara dikkat...
Düğün arabası seçiminde nostalji modası geçmiyor, aksine yıllar geçtikçe çeşitleniyor.
İkram / Catering
Düğün ve Davet Organizasyonlarının yiyecek ve içecek tedarikçileri...
Dans Dersleri
Son güne bırakılmayacak bir detay...hızlandırılmış, kolay ve eğlenceli dans eğitimi...
Kır düğünlerinde nasıl bir gelin makyajı tercih edilebilir?

Kır düğünleri genellikle gündüz saatlerinde başlar. Düğünün gündüz veya gece oluşu makyaj için seçilen renk tonlarını ve makyaj uygulamalarını doğrudan etkiler. Kır düğünü dendiğinde zihin yeşil, kahve tonları ve bol ışığını anımsar. Özellikle "doğa tonları" tercih edilirse düğünün gerçekleştirildiği ortam ve makyaj harika bir uyum gösterir.  Bu durum iyi düğün ve gelin fotoğrafları alınmasını da sağlar.

Çok karma bir renk paleti kır düğünlerinde tercih edilmez. Doğal ve naturel makyaj için özellikle göz makyajında yeşil ve tonları, kahve ve tonları ağırlıklı olarak kullanılır.
Makyajda en temel zemin uygulaması çok önemlidir. Yüz ve boyun ten rengine uygun seçilmiş bir fondoten ile hazırlanır. Fondoten az miktarlarda ve yumuşak dokunuşlarla cilde iyice yedirilir. Daha sonra yüz pudralanır, pudralama işlemi makyajı sabitlemek yani kalıcı olmasını sağlamak açısından önemlidir. Daha sonra gözlerin üzerine cilt tipine uygun astar uygulanır. Açık ton yeşiller göz içine doğru, gözkapağı ve kenarlara ise daha koyu ton yeşiller gölgelendirme yapılarak sürülür. Eye-liner kullanılacaksa soft makyajda, doğal makyajda "ince eye-liner"  çekilmelidir. Kalın yapılırsa istenen doğal/soft etki yakalanamaz. Kahverengi göz kalemi göz kağı içine, siyah kalem göz altına sürülürse "doğa" etkisi gözde yansımasını bulmuş olur. Kirpik şekli ve rengine göre kahverengi veya siyah rimelle göz makyajı tamamlanır. Allık seçimi cilt rengine göre şeftali veya kahve tonlarından seçilmeli ve yüzde gölge vermek istediğimiz diğer kısımlara (alın, burun altı, çene gibi) hafif dokunuşlarla uygulanmalıdır. Böylece kır düğününe uygun "doğal" makyaj uygulaması gerçekleştirilmiş olur.

Gelin saçı fiyatları ne kadardır?

Gelin saçı ve makyajı farklı uygulamalar dışında (perma, boya uygulamaları vs.) kuaförde yaptırılırsa yaklaşık 1.300-1.500 TL civarındadır. Kuaför salonu dışında olması istenirse, detaylara göre değişik fiyatlandırma yapılmaktadır. Saçın ve makyaj ortalama iki saatte tamamlanmaktadır. Ne kadar önceden randevu alırsanız hoş olmayan sürprizlerle o kadar az karşılaşırsınız.


Gelin makyajının düğün sonuna kadar korunabilmesi için neler yapılabilir?

Gelin makyajının kalıcılığı önemlidir. Düğün süresince ruj ve allık tazelemesini gerektiren durumlar olabilir. Tüm süreçleriyle dikkatle ve özenle yapılmış gelin makyajı, düğün sonuna kadar gelini rahat ettirir, sürekli kotrol ve tazeleme gerektirmez.

Gelin makyajına başlanmadan önce cilt temizliği özenle yapılmalı, cilt kir, leke, yağ ve benzeri makyajı bozabilecek her türlü dokudan arındırılmalıdır. Daha sonra cilt tipine uygun fondoten özenle ve neredeyse transparan bir görünüm elde edinceye kadar yedirilmeli. Üzerine mutlaka pudra uygulaması yapılmalı, bu uygulama makyajı sabitleyecek, koruyuculuğu garantileyecektir. Yeni profesyonel makyaj malzemeleri sabitleyici içermektedir. Zemine uygulanan transparan pudra özellikle çıkarılmadığı sürece makyajı birkaç gün kalıcı kılacak özelliğe sahiptir.

Tam transparan pudra ile birlikte, sabitleyici özelliğe sahip yağsız, jel şeklinde makyaj malzemeleri tercih edilirse makyaj, terleme, yorgunluk, yüz mimikleri gibi sebeplere rağmen yüzü bırakmaz


Gelin makyajı provası nasıl yapılır?

Gelin makyajı provası kesinlikle yapılmalı.  Gelin için gelinlik provası ne kadar önemli ise gelin makyajı provası da o kadar önemlidir. Düğün günü tatsız sürprizlerle karşılaşmamak için mutlaka düğünden birkaç gün önce makyöz ile gelin adayı biraraya gelmeli. Makyöz yüz tipi, cilt tipi, gelinin istekleri konusunda ne kadar bilgili olursa düğün günü makyajı da o kadar iyi sonuç verir. Düğün günü oldukça telaşlı geçecektir.  Sınırlı sürede ve telaşlı bir ortamda en iyi sonucu olmak o ana önceden hazırlanmış olmakla mümkün olur.

Provada gelinliğin renginde bir tişört giyilmeli ve saçlar düğün saçı modelinde (düğün günü gelinin saçı hangi model olacaksa sıkı topuz, dağınık topuz, dalgalı, düz vs.) , hazırlanmalıdır. Gelin saçının modelinin ve gelinliğin renginin makyaj seçimi ve uygulanışında çok etkisi vardır. Tam hazırlıklı bir ön prova düğün günü makyajının  hem makyöz hem de gelin açısından en iyi sonucu vermesinde belirleyici olacaktır.

 
 
Türkiye'nin ilk, ikinci el gelinlik sitesi...